
Aktualno
Politika
Poslanka Svobode nad pedofile
Tudi pravni strokovnjaki se strinjajo, da nagovarjanje otrok k srečanju z namenom spolnega napada, po veljavni zakonodaji pri nas ni ustrezno rešeno.
Lena Grgurevič, poslanka največje koalicijske stranke Gibanje Svoboda in predsednica odbora za pravosodje, je pripravila novelo zakona, s katero predlaga zaostritev kazni za pedofile. K podpori bo skušala pridobiti tudi poslanske kolege iz SD in Levice ter resorno ministrico Andrejo Katič, ki neuradno nad predlogom ni pretirano navdušena.
»S pobudo za spremembo kazenskega zakonika na ministrstvu še nismo uradno seznanjeni, lahko pa povem, da smo v zvezi s to temo v stiku z državnim tožilstvom, da nam predlagajo, kakšne spremembe bi veljalo uveljaviti ,« je povedala ministrica za pravosodje Andreja Katič. Dodaja, da v zadnjih desetih letih, statistika je za obdobje od leta 2013 do leta 2023, ni bilo nobene obsodbe in samo ena obtožba.
Nagovarjanje otrok k srečanju z namenom spolnega napada nanj, po veljavni zakonodaji pri nas ni ustrezno rešeno, pa je prepričana poslanka Gibanja Svoboda.
Spolna zloraba otrok, mlajših od 15 let, v obdobju informacijske in komunikacijske tehnologije predstavlja vse večjo grožnjo. Gre za nasilje, s katerim storilec zadovoljuje svojo potrebo po moči in obvladovanju otrok, z navezavo na potešitev lastnih izkrivljenih spolnih potreb.
Zdaj je za to, da so izpolnjeni pogoji za kaznivo dejanje potrebno nagovarjanje in tudi konkretna dejanja, ki nagovarjanju sledijo za uresničitev srečanja. Oboje predstavlja pogoj kaznivosti.
Predsednica odbora za pravosodje pa kazen predlaga tudi za primere, ko je izpolnjen samo pogoj nagovarjanja osebe, mlajše od 15 let, prek informacijskih ali komunikacijskih tehnologij za srečanje z namenom, da bi storilec zoper to osebo storil kaznivo dejanje spolnega napada.

Spremembe zakonodaje je spodbudil primer odstopljenega župana Dornave
Grgurevič med drugim dodaja predlog, da bi bil kaznovan tudi storilec, ki k srečanju nagovarja osebo, staro 15 let ali več, ki pa se izdaja za osebo mlajšo od 15 let. Takemu primeru smo bili priča ob aferi zdaj že odstopljenega župana občine Dornava. Incident, v katerega je bil vpleten župan Matej Zorko, se je zgodil oktobra lani v okolici Poljčan. Spomnimo, Zorko je sprva policiji ovadil štiri mladoletnike, ker naj bi ga oropali, a se je pozneje izkazalo, da naj bi bil dogodek povezan z obtožbami o njegovem nagovarjanju za spolni odnos z osebo, mlajšo od 15 let.
Dejansko se je prek aplikacije za spoznavanje Grindr in Snaphchata župan dogovarjal za spolni odnos s 17-letniki, ki so se pretvarjali, da so mlajši in ki so mu nastavili past. Tožilstvo je ta primer zaradi pomanjkljivosti zakonodaje zavrglo, ne glede na to, da so policisti v sklopu zbiranja podatkov zaznali razloge za sum, da je bilo storjeno kaznivo dejanje s področja spolne nedotakljivosti.
Nekateri pravni strokovnjaki, na primer Miha Šepec, strokovnjak za kazensko pravo z mariborske pravne fakultete, pa so ob tem opozarjali, da je področje v kazenskem zakoniku slabo urejeno, da zakonodaja poskusa ne inkriminira ter da kazenski zakonik preslabo ščiti otroke.
Na višjem sodišču v Kopru je bil na primer v začetku leta 2021 pravnomočno zavržen primer, ko je pedofil nagovarjal v spletni klepetalnici dekle, za katero je mislil, da je stara 14 let, dejansko pa jih je imela 20.
Grgurevič poudarja, da je poglavitni cilj predloga zakona, ki bi ga poslanci sprejemali po skrajšanem postopku, varovanje otrok, kar pa je mogoče le s spremembo kazenskega zakonika, ki bo zagotavljal tudi pregon storilcev v primeru poskusa storitve kaznivega dejanja. Predlagateljica ocenjuje, da bi se s tem povečala učinkovitost pregona storilcev.
Kako je v tujini?
Predlagane zaostritve kazni za pedofile je Grgurevič podkrepila tudi s primeri ureditve tega področja v tujini:
Hrvaška (zaporna kazen od šest mesecev do pet let za polnoletne osebe, ki osebi, mlajši od 15 let predlaga srečanje),
Francija (dve leti zapora in globa v višini 30.000 evrov za polnoletno osebo, ki mladoletni osebi ponuja spolne odnose prek sredstev za elektronsko komunikacijo),
Avstrija (zapor do dveh let za polnoletne, ki dajo pobudo za spolne stike z osebo, mlajšo od 14 let, ki predlagajo osebno srečanje oziroma izvajajo konkretne priprave za srečanje),
Češka (zapor do dveh let za vsakega polnoletnega, ki predlaga, da bi se srečal z otrokom, mlajšim od 15 let in ki namerava storiti kaznivo dejanje spolne zlorabe).