Nadaljnja hramba celic iz popkovnične krvi bo gotovo povezana z dodatnimi stroški (fotografija je simbolična). Foto: Freepik
v živo
Propad Biobanke
Nadaljnja hramba celic iz popkovnične krvi bo gotovo povezana z dodatnimi stroški (fotografija je simbolična). Foto: Freepik

Aktualno

Podjetje Celica še drugič pozvano k prevzemu matičnih celic

Starši, ki so se odločili za hranjenje matičnih celic svojih otrok pri podjetju Biobanka, ki je propadlo, še vedno ne vedo, kje in kako se bo nadaljevala hramba.

[[povezana]]

Celice trenutno hrani podjetje GaiaCell, ki ni pravni naslednik Biobanke, zato zanje ni dolžno skrbeti. Javna agencija za zdravila in medicinske pripomočke (JAZMP) je pred časom odločila, da mora matične celice prevzeti podjetje Celica, s katerim je imela Biobanka sklenjen sporazum o prevzemu vzorcev. Ker pa tam ne morejo zagotoviti hrambe tako velikega števila vzorcev, so se pritožili na ministrstvo za zdravje (MZ).

Odločitev po ponovnem odločanju ista 

MZ je odpravilo odločbo JAZMP in jo agenciji vrnilo v ponovno odločanje. Ugotovilo je tudi pomanjkljivosti v postopku, tudi v zvezi z izvedljivostjo ukrepov za nadaljnje shranjevanje vzorcev. Po naših informacijah pa je zdaj JAZMP ponovno odločil na način, da mora vzorce prevzeti podjetje Celica. Tokrat ima za to mesec dni časa, pri prevzemu pa bo prisoten tudi predstavnik JAZMP.

Vedeti je treba, da Biobanka ne bi smela dobiti dovoljenja za poslovanje, če v skladu z zakonom o kakovosti in varnosti človeških tkiv in celic ni imela pripravljenih sporazumov in postopkov, ki zagotavljajo, da bodo ob prenehanju dejavnosti shranjena tkiva in celice primerno premeščena. To pogodbo pa je imela Biobanka sklenjeno kar s podjetjem Educell – s katerim je bila lastniško povezana prek podjetja MBSI Medical Biobank Swiss Institute. Leta 2021 je Educell za kratek čas izgubil dovoljenje za hranjenje celic in tkiv in takrat je sklenil pogodbo s podjetjem Celica, a le za hranjenje omejene količine vzorcev. In tako je Celica postala tisti subjekt, ki je zdaj po mnenju JAZMP dolžan poskrbeti za matične celice in nadaljnjo hrambo. 

Ta pa verjetno ne bo možna brez dodatnih stroškov za starše, ki so sicer 20 letno shrambo že plačali podjetju Biobanka. Če namreč podjetje Celica nima možnosti za hranjenje, bo morala to urediti z najemom prostorov in opreme. Hranjenje bi bilo po naših informacijah možno tudi v prostorih Inštituta za mikrobiologijo in imunologijo na Dolenjski cesti v Ljubljani, vzorce pa bi bilo pripravljeno proti plačilu stroškov hraniti tudi v podjetju GaiaCell.

116 123 – Zaupna telefona Samarijan in Sopotnik, 24 ur na dan (brezplačno)
116 111 – TOM – telefon za otroke in mladostnike, dosegljiv vsak dan med 12. in 20. uro (klici so brezplačni, otroci in mladostniki pa lahko pišejo tudi na tom@zpms.si ali se oglasijo v njihovi spletni klepetalnici)
Poletni strani To sem jaz, vsak delovni dan med 16. in 20. uro
01 520 99 00 – Klic v duševni stiski (vsak dan med 19. in 7. uro)
031 704 707Center za psihološko svetovanje Posvet, vsak delovni dan med 8. in 20. uro
031 50 60 50 – Telefon za pomoč v stiski ”Prisluhnem ti”, vsak delovni dan med 16. in 20. uro
05 720 17 20 – Društvo Tvoj telefon, vsak delovni dan med 7. in 22. uro
No items found.
No items found.
No items found.