Predlog: Alenka Bratušek naj izrecno določi, da pet letni rok veljavnosti velja v vozilu le za posamezne pripomočke v embalaži (sterilni material), ne pa za celotni komplet prve pomoči. Foto: AMZS
v živo
Poslanska pobuda
Predlog: Alenka Bratušek naj izrecno določi, da pet letni rok veljavnosti velja v vozilu le za posamezne pripomočke v embalaži (sterilni material), ne pa za celotni komplet prve pomoči. Foto: AMZS

Aktualno

Politika

Moramo vozniki res po petih letih v celoti zavreči komplet prve pomoči?

Uredništvo
February 12, 2025

Velja prepričanje, da morajo vozniki vsakih pet let kupiti nov komplet prve pomoč v celoti, sicer so po zakonu kaznovani z globo v višini 100 evrov.

Poslanec Jožef Horvat (NSi) je na ministrstvo za infrastrukturo Alenke Bratušek naslovil pobudo, ki bi lahko razveselila voznike. Predlaga spremembo pravilnika o delih in opremi vozil, ki bi določila, da petletni rok veljavnosti velja le za sterilni material v kompletu prve pomoči, ne pa za celotni komplet. V praksi velja prepričanje, da je treba vsakih pet let kupiti nov komplet v celoti, sicer tvegamo kazen 100 evrov.

Poslanec Jožef Horvat (NSi) je na ministrstvo za infrastrukturo Alenke Bratušek naslovil poslansko pobudo, ki jo bodo veseli vsi vozniki oziroma lastniki avtomobilov in motorjev - če bo seveda ministrstvo prisluhnilo njegovemu predlogu.

"Na to vprašanje so me že večkrat opozorili državljani. Raziskovalnemu oddelku državnega zbora bom naročil izdelavo primerjalne analize, kako je s tem v tujini. Vsak evro namreč šteje, prepričan sem, da mora biti vsak evro, ki ga morajo davkoplačevalci obvezno plačati, utemeljen. Zanima me, ali sedanja ureditev zagotavlja nekomu posel. Poleg tega se po nepotrebnem proizvajajo odpadki, saj prav vsa vsebina za prvo pomoč, ki jo morajo imeti vozniki, nima roka trajanja," pojasnjuje Horvat. 

Kaj predlaga Horvat?

Vsako vozilo mora imeti komplet za prvo pomoč. Pravilnik o delih in opremi vozil določa vrste obvezne opreme pri posameznih kategorijah vozil. Lastnosti embalaže, v katerih je shranjena prva pomoč, je natančno določena, prav tako je zahtevana odpornost embalaže proti gorivu, temperaturnim spremembam in proti padcem. Embalaža mora ščititi vsebino pred poškodovanjem, umazanijo in vodo. Vsebina obeh kompletov je podrobno določena v posebni prilogi, ki je sestavni del omenjenega pravilnika. 

Komplet prve pomoči ima veljavnost pet let, in sicer zaradi materialov v njem, ki po tem času izgubijo sterilnost in jih je treba zato zamenjati. Ker pravilnik ne govori o roku veljavnosti sterilnih materialov, lastniki avtomobilov oziroma motorjev avtomatično zamenjajo celotni komplet prve pomoči, vključno s škarjami, embalažo ...

To ni potrebno, saj pravilnik dopušča, da po preteku roka (če prve pomoči nismo nič uporabljali) v kompletu, torej v embalaži, nadomestijo le tisti sterilni material, ki so ga uporabili oziroma mu je potekel rok sterilnosti, opozarja poslanec Jožef Horvat.

V praksi med vozniki sicer velja prepričanje, da morajo vsakih pet let kupiti nov komplet prve pomoč v celoti, sicer so po zakonu o motornih vozilih lahko kaznovani z globo 100 evrov.

»Glede na navedeno dajem pobudo za spremembo pravilnika o delih in opremi vozil, ki bo izrecno določal, da pet letni rok veljavnosti velja le za vsebino posameznih pripomočkov v embalaži (sterilni material) in ne za celotni komplet prve pomoči,« je zapisal poslanec Jožef Horvat.
Na ministrstvu za infrastrukturo odgovarjajo, da je odgovor na poslansko ponudo, ki so jo prejeli 30. januarja, »v pripravi«. Kako jo ocenjujejo, niso odgovorili, prav tako ne, ali bodo pravilnik spremenili. Rok za odgovor ministrstva je 3. marec. 

Le redkokdo pretečeni komplet zavrže

Na AMZS so sicer pred leti v okviru posebnega projekta na to temo z anketo ugotavljali, da kar 87 odstotkov imetnikov kompleta prve pomoči nima nobene informacije, kaj naj stori z njim po poteku roka trajanja. Le 6,6 odstotka uporabnikov komplet s pretečenim rokom trajanja je povedalo, da ga zavrže, kar 70 odstotkov ga je v celoti shranilo, 13 odstotkov pa je shranilo le del kompleta. 

116 123 – Zaupna telefona Samarijan in Sopotnik, 24 ur na dan (brezplačno)
116 111 – TOM – telefon za otroke in mladostnike, dosegljiv vsak dan med 12. in 20. uro (klici so brezplačni, otroci in mladostniki pa lahko pišejo tudi na tom@zpms.si ali se oglasijo v njihovi spletni klepetalnici)
Poletni strani To sem jaz, vsak delovni dan med 16. in 20. uro
01 520 99 00 – Klic v duševni stiski (vsak dan med 19. in 7. uro)
031 704 707Center za psihološko svetovanje Posvet, vsak delovni dan med 8. in 20. uro
031 50 60 50 – Telefon za pomoč v stiski ”Prisluhnem ti”, vsak delovni dan med 16. in 20. uro
05 720 17 20 – Društvo Tvoj telefon, vsak delovni dan med 7. in 22. uro
No items found.
No items found.
No items found.
No items found.