
Gospodarstvo
Politika
Država bi dodatno podražitev tirov na Jesenicah pokrila kar s prerazporeditvijo sredstev v proračunu
Riko ima samo še danes čas, da odda ponudbo za gradnjo železniškega vozlišča na Jesenicah.
Danes se izteka rok, do katerega mora Riko oddati ponudbo za gradnjo logističnega vozlišča Jesenice. Prva ponudba Rika je sicer močno presegla zagotovljena državna sredstva, kakšna bo druga pa vpleteni močno skrivajo. Naročnik – državni DRSI – pravi, da bi v primeru preseganja zagotovljenih sredstev dodatni denar zagotovili kar iz proračuna. A to bi bilo nezakonito, opozarja stroka.
Spomnimo, razpis za gradnjo logističnega vozlišča Jesenice je konec lanskega leta objavila Direkcija RS za infrastrukturo (v nadaljevanju DRSI). Tik pred objavo razpisa za izbiro izvajalca del, se je uradna vrednost projekta skupaj z davkom na dodano vrednost z 81 milijonov evrov zvišala na 126 milijonov evrov. Na razpis so prispele tri ponudbe, najnižja – 170 milijonov evrov – je bila od podjetja Riko v lasti Janeza Škrabca.
Kot smo razkrili, je DRSI javno naročilo nadaljeval z izvedbo konkurenčnega postopka in Rika pozval, naj novo ponudbo odda do danes, 21. januarja 2025.
[[povezana]]
Za koliko bo Riko Janeza Škrabca znižal ponudbo za gradnjo vozlišča na Jesenicah, nam ni uspelo izvedeti, a da bi iz 170 milijonov evrov (prvotna ponudba) znižal na 126 milijonov, kolikor je uradna vrednost investicije, ni pričakovati. Bolj verjetno je, da bo ponudba blizu prvotne – to je 170 milijonov evrov, ocenjujejo naši viri blizu gradbenih krogov.
In kaj bodo storili na DRSI, če bo izpogajani znesek višji od zagotovljenih sredstev države? Denar bodo zagotovili s prerazporeditvijo sredstev v proračunu, pravijo.

Dr. Mužina: Pravno gledano je odgovor DRSI napačen
Da se sredstva ne morejo zagotoviti kar med postopkom pogajanj, pa je jasen strokovnjak za javna naročila dr. Mužina, ki pravi, da pravno gledano odgovor DRSI ni skladen z zakonodajo.

»Ko govorimo o istem postopku, mora biti izpogajani znesek znotraj zagotovljenih sredstev, sicer je ponudba nedopustna.
Ponudba, ki je ob njeni oddaji nedopustna, ne more kasneje postati dopustna. Če je ponudba presegla zagotovljena sredstva, ni mogoče zagotovljenih sredstev prilagajati ponudbi, da bi bil postopek uspešno zaključen. Ali drugače, ponudbo je treba prilagoditi zagotovljenim sredstvom in ne obratno, sicer je to nezakonito,« dodaja profesor dr. Mužina.
Računsko sodišče: Cena se ne sme bistveno spremeniti
Obrnemo se tudi na skrbnika državnega denarja Računsko sodišče in vprašamo, ali je zakonito, da se dodatna sredstva za projekt pridobijo s prerazporeditvijo denarja v proračunu, ker se je v postopku bistveno spremenila vrednost projekta.
Konkretnega primera ne želijo komentirati brez opravljene revizije, dodajo pa:
»Ustrezna je torej tista ponudba, ki ustreza potrebam in zahtevam naročnika, ob tem pa se bistveno ne spremenijo posamezne sestavine javnega naročila, med katere pa sodi tudi cena. «
Na DRSI sicer dodajajo, da zagotovljenih sredstev ne gre enačiti z ocenjeno vrednostjo. A četudi to drži, so zagotovljena sredstva države jasno razkrita v sprejetem proračunu vlade Roberta Goloba, natančneje v Načrtu razvojnih programov 2024-2027, ki predstavlja tretji del državnega proračuna.

V javno objavljenem načrtu je razvidno, da je država za izgradnjo vozlišča Jesenice predvidela dobrih 81 milijonov evrov.